Maslak 1453’te M.İ.’nin bıçaklı tehdidine maruz kalan Arap iş insanları kim?

Gökmen Mert KURAL

Türkiye’de yatırımları bulunan Khaled Fouzan, İbrahim Al Hudaithi’nin de aralarında bulunduğu Arap iş insanları, akşam yemeği yediği sırada Maslak 1453’te bir restoranda beliren bıçaklı bir Türk vatandaşının tehdit ve küfürlerine maruz kaldı. Peki Türkiye’de yatırımları bulunan bu işadamları kimler, hangi işlerle uğraşıyorlar, ne gibi yatırımlara imza atıyorlar?

İLAÇ SEKTÖRÜNDE BÖLGENİN EN BÜYÜKLERİNDEN
Tehdit edilen işadamlarından olan Khaled Al Fouzan’ın mensup olduğu Al Fouzan ailesi, Suudi Arabistan’ın önde gelen ailelerinden biri. Genel olarak inşaat sektöründe adını duyurmuş olan Al Fouzan ailesi, Al Fouzan Holding’i yönetiyor. 1974 yılında kurulan Al Fouzan Holding, inşaat malzemeleri ithalatçısı olarak sektöre adım attı. 2016 yılında Al Fouzan Holding, MANAFEA UNION for Commercial Investment KSA adlı şirket ile işini çeşitlendirdi. Şirket 8 yıl önce kurduğu bu yatırımla çok sayıda endüstriyi kapsayan son derece çeşitlendirilmiş yatırım portföyüne sahip oldu. Bunlar arasında en hızlı büyüyen ise ilaç sektörüydü. Şirketin sahibi olduğu Nas Pharma, sadece Suudi Arabistan’da değil, Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez Bölgesi’nde de oldukça önemli işlere imza atıyor.

TARIMDAN FİNANSA, İNŞAATTAN TİCARETE
Tehditlere maruz kalan bir başka işadamı olan İbrahim Al Hudaithi’nin ailesi de, tıpkı Al Fouzan gibi, Suudi Arabistan’ın en güçlü ailelerinden biri. Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi’ne yakınlığıyla bilinen Al Hudaithi ailesi üyesi olan İbrahim Al Hudaithi, inşaat, ticaret, finans, tarım alanında yoğunlaşan Al Mulkia Investment’ın da patronu. Ailenin sahibi olduğu Al Hudaithi Holding, Suudi Arabistan’ın en hızlı büyüyen şirketlerinden.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x