Bir Özgürleşme Kılavuzu: Güldünya Yayınları’nın yeni kitabı raflarda

T24 Kültür-Sanat 

Her kadının feminist olma macerası birbirinden farklıdır. Kimi küçük bir kızken kendisine dayatılan rolü benimsemez, kimi evlendikten sonra kendisini bir cenderede hisseder, kimi çocukların sorumluluğuyla baş başa kaldığında sorgulamaya başlar, kimi aşkta kalbi kırıldığında… Ama feminist olduktan sonra pek çok kadının önüne, benzer sorunlar çıkar, çoğu kadın aynı soruları sorar, aynı tartışmalarla yüz yüze kalır.

Alman gazeteci ve yazar Katrin Rönicke’nin kaleme aldığı Bir Özgürleşme Kılavuzu’, mümkün olan her durumda kadınlarla çalışan

ZİNCİRLERİMİZİ KIRARKEN

Ayşe Özgün Altıparmak’ın çevirisini üstlendiği, feminist gazeteci ve yazar Necla Akgökçe ile Mine Şirin’in yayına hazırladığı kitabın kapak tasarımını Minife Yıldızhan yaptı. Kitap, Güldünya Yayınları’nın sitesinden indirimli olarak alınabiliyor. 

Güldünya Yayınları, feminist teori ve politika kitaplarının yanı sıra dünyanın dört bir yanından kadın hareketi, farklı feminist örgütlenme deneyimleri, kadın biyografileri, tanıklık derlemeleri, kadın edebiyatçıların eserleri ve kadın sanatçılar tarafından ya da bilim kadınları hakkında yazılmış kitapları yayınlıyor, küresel güney ve küresel doğuda kaleme alınmış çalışmalara ağırlık veriyor. Yayınevi ayrıca çocuk, genç ve yetişkin okurlara yönelik kitaplar ve feminist masallar da yayınlıyor.


GÜLDÜNYA YAYINLARI

“Dünyanın her yerinde, senin gibi, çalışan, seven, öfkelenen, mücadele eden kadınlar, arkadaşların var. Onların kaleminden kitaplar… Yalnız olmadığını hatırlamak için!” sözleriyle yola çıkan yayınevi, 2014 yılında kuruldu. Mümkün olan her durumda kadınlarla çalışan Güldünya Yayınları, bir kısmı ‘Kadınlara Mahsus Gazete Pazartesi’ dolayısıyla tanışan, bir kısmı yayıncılık alanında çalışmış bir grup feminist tarafından, Kadın Kültür ve İletişim Vakfı bünyesinde kuruldu. Yayınevi adını, 2004 yılında iki ağabeyi tarafından sokak ortasında vurulduktan sonra kaldırıldığı hastanede yine ağabeyleri tarafından öldürülen Güldünya Tören’den aldı.

BIR ÖZGÜRLEŞME KILAVUZU

Yazar: Katrin Rönicke

Çeviri: Ayşe Özgün Altıparmak

Yayına Hazırlayan: Necla Akgökçe, Mine Şirin

Son Okuma: Mine Şirin

Kapak ve Mizanpaj: Minife Yıldızhan

Matbaa: Berdan Matbaacılık

Sayfa Sayısı: 267

Ebat: 13,5×21 cm

ISBN: 978-625-94668-0-4

Fiyatı: 280 TL

Baskı Tarihi: 2024, Birinci baskı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x